Powstaje największy bateryjny magazyn energii w Polsce

Budowa hybrydowego magazynu energii na farmie wiatrowej należącej do spółki Energa Wytwarzanie weszła w ostatnią fazę. Na miejsce dotarły pierwsze kontenery z bateriami stanowiącymi finalne wyposażenie magazynu, który stanie się największym tego typu obiektem w Polsce.

Hybrydowy magazyn energii, który jeszcze w tym roku zostanie oddany do eksploatacji na farmie wiatrowej Bystra o mocy 24 MW,  to efekt polsko-japońskiego partnerstwa spółek grupy Energa, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, japońskiej agencji rządowej NEDO oraz Hitachi.

Magazyn energii będzie się składał z dwóch zespołów baterii – litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh.

Po zakończeniu wszystkich prac montażowych nastąpi roczny okres testów zaprojektowanych funkcjonalności magazynu energii oraz realizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Hitachi systemu SPS (Special Protection Scheme), który ma pełnić funkcję automatyki odciążającej sieć elektroenergetyczną na wydzielonym obszarze krajowego systemu elektroenergetycznego.

Inwestycja zostanie sprawdzona pod względem efektywności oraz możliwości zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę.

Więcej informacji
Skontaktuj się z nami - resztą zajmiemy się my
KontaktAll right reserved. Foton 2020