DRUGI NABÓR WNIOSKÓW W PROGRAMIE „MÓJ PRĄD”❗

NFOŚiGW podsumował pierwsze 100 dni realizacji dopłat do instalacji domowych systemów fotowoltaicznych w programie Mój Prąd. Mimo, że skorzystało już z niego kilka tysięcy osób, pieniędzy dla kolejnych nie zabraknie. Do wykorzystania pozostaje nadal 97 proc. budżetu.

Pierwszy nabór w ramach Mojego Prądu trwa od 30 sierpnia br., w tym od 21 października wnioski można składać również online za pomocą portalu gov.pl. Do dzisiaj do Funduszu wpłynęło złożonych drogą elektroniczną ponad 3,4 tys. wniosków.

Obecny nabór wniosków o dotację na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej z programu Mój Prąd potrwa do 20 grudnia. Kolejny ma wystartować z początkiem przyszłego roku.

Budżet programu wynosi 1 miliard złotych i pieniędzy powinno wystarczyć na dotacje nawet dla ponad 200 tys. prosumentów.

Ile pieniędzy do tej pory wypłacił NFOŚiGW?

Fundusz podaje, że w ciągu pierwszych 100 dni programu, a więc do początku tego miesiąca, wypłacono dotacje w wysokości 31,2 mln zł, które trafiły do 6497 wnioskodawców. Ponadto do początku grudnia zatwierdzono do wypłaty 12 295 wniosków.

Oznacza to, że na razie wyczerpano niewiele ponad 3,1 proc. całkowitego budżetu programu Mój Prąd, a jeśli takie tempo wydatkowania środków zostałoby utrzymane w przyszłości, budżet zostałby wyczerpany po niecałych 9 latach od startu programu, w połowie 2028 r.

Natomiast liczba wniosków, w przypadku których dokonano już wypłaty, wraz z wnioskami zatwierdzonymi do dofinansowania, po 100 dniach sięga 13,5 tys., a ich łączna wartość wynosi 65 mln zł.

Obecnie wnioski są kierowane przez NFOŚiGW do zatwierdzenia przez Ministerstwo Aktywów Państwowych w miejsce zlikwidowanego Ministerstwa Energii (niedługo tę rolę może przejąć Ministerstwo Klimatu).

Drugi nabór 

NFOŚiGW ogłosił dzisiaj datę drugiego naboru wniosków w programie Mój Prąd, który rozpocznie się w przyszłym miesiącu.

W odpowiedzi na lawinowo rosnące zapotrzebowanie na przydomową fotowoltaikę, 13 stycznia 2020 r. rozpoczynamy drugi nabór, w którym podtrzymujemy dofinansowanie instalacji PV do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Dofinansowanie można łączyć z tzw. ulgą termomodernizacyjną, ale koszty przedstawione do rozliczenia muszą być pomniejszone o otrzymaną dotację. Wnioski w drugim naborze będzie można składać do 18 grudnia 2020 r. – informuje prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

Ostatnio podjęte przez Fundusz działania mają na celu ułatwienie składania wniosków firmom instalacyjnym działającym w imieniu swoich klientów, które muszą jednak podpisać z NFOŚiGW odpowiednią umowę.

W przypadku składania pakietów wniosków w ilości powyżej 20, firmy, które podpiszą z NFOŚiGW porozumienie, mają informować Fundusz odpowiednio wcześnie celem optymalizacji obsługi wniosków, przekazując jednocześnie bazę danych o przesyłanych wnioskach.

Tego rodzaju porozumienia z NFOŚiGW zawarły już m.in. Columbus Energy, Soon Energy Poland, Stilo Energy, Media Broker Group oraz Zielona-Energia.com.

Jak podaje NFOŚiGW, obecnie umowy posiada 6 firm z branży fotowoltaicznej, a procedowanych ma być kolejnych 28 porozumień.

Więcej informacji
Skontaktuj się z nami - resztą zajmiemy się my
KontaktAll right reserved. Foton 2020