Nowy nabór wniosków w programie Mój Prąd

Dzisiaj startuje drugi nabór wniosków o dopłaty na domowe instalacje fotowoltaiczne w programie Mój Prąd. Realizujący ten program NFOŚiGW ocenił, że pierwszy nabór, przeprowadzony w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, okazał się sukcesem i wobec tego przed kolejnym naborem nie wprowadzono zmian w zasadach programu.

W pierwszym naborze wniosków o dopłaty w programie Mój Prąd, który trwał od początku września do 20 grudnia ub.r., dofinansowaniem objęto 17,5 tysięcy instalacji. Wartość wypłaconego i zatwierdzonego dofinansowania przekroczyła 90 mln zł, co oznacza, że do wykorzystania jest jeszcze ponad 90 proc. budżetu określonego początkowo na 1 miliard zł.

Taki budżet powinien wystarczyć do dofinansowania około 200 tysięcy domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Zgodnie z zasadami programu, ich moc może wynosić od 2 kW do 10 kW, a wartość jednostkowej dotacji może sięgnąć 5 tys. zł, ale nie może przekroczyć połowy kosztu całej inwestycji.

Jak szacuje Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pierwszy nabór wniosków w programie Mój Prąd będzie skutkować dofinansowaniem instalacji systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 100 MW.

W drugim naborze wniosków, który startuje dzisiaj i który potrwa do ostatnich dni 2020 r., wnioski będzie można składać – podobnie jak w pierwszym naborze – w tradycyjnej formie papierowej, wysyłając wniosek do siedziby NFOŚiGW, a także w formie elektronicznej, która została udostępniona w drugiej połowie października ub.r . – za pomocą rządowego portalu gov.pl, w zakładce „Wniosek o udzielenie dofinansowania na mikroinstalacje fotowoltaiczne”. W tym przypadku konieczne jest posiadanie profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu, a także dostępu do internetowej platformy e-PUAP, która służy do komunikacji z urzędami.

Wobec zadowalających efektów pierwszego naboru Fundusz nie planował dotąd wprowadzania większych zmian w programie Mój Prąd.

Na razie wykluczone jest m.in. objęcie dofinansowaniem także domowych magazynów energii.

NFOŚiGW w odpowiedzi na pytanie Gramwzielone.pl o pojawiające się wiadomości o włączeniu do programu Mój Prąd możliwości dofinansowania domowych magazynów energii poinformował, że obecnie nie ma takich planów.

Na tę chwilę – w celu zachowania maksymalnej prostoty programu – nie przewiduje się dokładania komponentu magazynów – poinformowała nas Donata Bieniecka-Popardowska z wydziału komunikacji NFOŚiGW.

Natomiast w najbliższych miesiącach Fundusz ma przygotować założenia programu preferencyjnego finansowania fotowoltaiki dla spółdzielni mieszkaniowych. Wiadomo, że finansowanie w postaci niskooprocentowanych pożyczek ma być oferowane przez poszczególne wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Skontaktuj się z nami - resztą zajmiemy się my
KontaktAll right reserved. Foton 2020