Wykorzystanie OZE zwiększy premię termomodernizacyjną. Sejm przyjął ustawę

Premie remontowe dla gmin, dodatkowe wsparcie dla budynków z wielkiej płyty, a także zwiększenie premii termomodernizacyjnej w przypadku wykorzystania odnawialnych źródeł energii  takie będą efekty uchwalonej przez Sejm noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Regulacje uchwalone przez Sejm pod koniec ubiegłego tygodnia m.in. podwyższają premię termomodernizacyjną w przypadku montażu np. dachowej instalacji fotowoltaicznej.

Nowelizację poparło 232 posłów PiS (przeciw głosował tylko jeden – Gabriela Masłowska). Nowe przepisy poparli też wszyscy obecni na sali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-Kukiz i jeden poseł niezależny (Ryszard Galla). Natomiast w Konfederacji „za” był tylko jeden poseł (Krzysztof Bosak), trzech było przeciwko – Grzegorz Braun, Jakub Kulesza i Dobromir Sośnierz, a czterech posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów to projekt firmowany wcześniej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a w obecnym rządzie przez Ministerstwo Rozwoju, którym kieruje Jadwiga Emilewicz.

– Bardzo duża liczba budynków wielorodzinnych – około 40 procent – wymaga termomodernizacji. Inną ważną kwestią jest powietrze, którym oddychamy. Zmiany pozwolą na zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania. Będziemy premiować inwestycje, które prowadzą do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków – mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Szacujemy, że do 2029 r. wsparciem zostanie objętych ok. 8 tys. budynków komunalnych, w których zamieszkuje najuboższa część społeczeństwa. To ważne dla wyrównywania jakości życia Polaków, ale także dla nas wszystkich, ponieważ przyczyni się do redukcji smogu  – podkreśla wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Obecnie o wsparcie mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem osób fizycznych, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. W ustawie przewidziano premie remontowe dla gmin, w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć remontowych w budynkach, w których znajdują się lokale komunalne.

Więcej informacji
Skontaktuj się z nami - resztą zajmiemy się my
KontaktAll right reserved. Foton 2020