Najważniejsze innowacje w morskiej energetyce wiatrowej w 2019 r.

Ubiegły rok był rekordowy jeśli chodzi o zrealizowane inwestycje w morskie farmy wiatrowe. Na europejskich morzach przybyło 3,6 GW, a całkowity potencjał morskich wiatraków w Europie przekroczył 22 GW. Ubiegły rok w branży offshore to także postęp technologiczny. Nowe rozwiązania, które po raz pierwszy zastosowano w 2019 roku, wymienia w swoim raporcie stowarzyszenie sektora wiatrowego WindEurope.

Zrzeszające firmy z branży wiatrowej stowarzyszenie WindEurope odnotowuje zainstalowanie w porcie w Rotterdamie prototypu Haliade-X największej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej General Electric o mocy wynoszącej 12 MW. Takie turbiny mają być instalowane w komercyjnych projektach, po uzyskaniu niezbędnych atestów, od przyszłego roku.

Turbiny Haliade-X mają zostać wykorzystane m.in. przez Equinor w planowanym u wybrzeży Wielkiej Brytanii projekcie Dogger Bank – największej na świecie inwestycji morskiej energetyce wiatrowej o docelowej mocy 3,6 GW.

Moc obecnie największych na świecie turbin instalowanych w komercyjnych projektach wynosi już 9,5 MW, a ich dostawcą jest japońsko-duński MHI Vestas.

Natomiast średnia moc elektrowni wiatrowych instalowanych w ubiegłym roku na europejskich morzach wzrosła o 1 MW do 7,8 MW.

Oprócz budowy coraz większych turbin, co prowadzi do obniżenia kosztu produkcji energii na morzu, WindEurope odnotowuje m.in. uruchomienie pierwszej w morskiej energetyce wiatrowej stacji do kompensowania mocy biernej, która wchodzi w skład największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea One o mocy 1,218 GW, zbudowanej przez Orsted u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Pierwsza morska stacja kompensacji mocy biernej (Reactive Compensation Station, RCS) ma umożliwić przesyłanie energii z elektrowni wiatrowych znajdujących się w dużych odległościach od brzegu. Odległość wiatraków na Hornsea One od brzegu sięga około 120 km. Wytwarzana energia będzie zamieniana przez trzy morskie transformatory SN/WN, co ma ograniczyć straty w przesyle.

Ważącą 4 tys. ton stację RCS umieszczono w połowie drogi między farmą wiatrową i brzegiem. Energia popłynie kablami, które wyprodukuje firma NKT.

Kolejne innowacyjne rozwiązania dotyczące infrastruktury obsługującej morskie wiatraki zostaną zastosowane w realizowanym również przez Orsted projekcie Hornsea Two o docelowej mocy 1,386 GW. W ubiegłym roku warty ponad 150 mln dolarów kontrakt na dostawę urządzeń, które umożliwią przesył energii z tej farmy wiatrowej, zdobyło ABB.

Więcej informacji
Skontaktuj się z nami - resztą zajmiemy się my
KontaktAll right reserved. Foton 2020