01.04.2022

Radykalne odejście od czarnego złota i ropy z Rosji do końca 2022 roku.

…Zostanie zwiększona  dywersyfikacja technologiczna i rozbudowa mocy opartych o źródła krajowe, a także zdynamizowany zostanie rozwój OZE oraz energetyki jądrowej. Dodatkowo, dla zapewnienia ciągłości dostaw energii, podjęte zostaną działania, mające na celu utrzymanie gotowości do pracy jednostek węglowych… a to wszystko w ramach  Aktualizacji PEP 2040.

Do Rady  Ministrów i do Sejmu w dniu 30.03.2022r. trafił projekt o nałożeniu embarga na import węgla z Rosji, planowane jest także zwiększenie wydobycia węgla w Polsce.

Embargo zostanie nałożone w kwietniu lub w maju 2022 roku, wbrew unijnym regulacjom. Obecnie istotne jest zapewnienie zapasów na kolejną zimę.

Nowa infrastruktura zapewni 21 mld m3 mocy importowych z alternatywnych źródeł. Kluczową rolę odegra import gazu z Norwegii (około 10 mld m3) oraz import LNG (m.in. z USA). Ponadto, w 2022 roku nastąpi zakończenie umowy na dostawy gazu z Rosji.

Rozwój OZE

Minister klimatu i środowiska zapowiedziała, że w sposób szczególny rząd chce postawić na rozwój OZE. Według stanu na 2020 rok Polska miała plan osiągnięcia 15 proc. z OZE.

Zmiany w Polskiej energetyce – rząd przedstawił plan uniezależnienia się od Rosji do 2023 roku

Autor artykułu
Aleksandra Surma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Brak komentarzy

Skontaktuj się z nami, resztą zajmiemy się my.