09.02.2023

Recykling paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne w większości nadają się do recyklingu, a tylko w wyjątkowych przypadkach trzeba je utylizować. Do ponownego przetworzenia nadaje się nawet do 90% uszkodzonego panelu.

Recyklingiem paneli fotowoltaicznych, zajmują się specjalne firmy.

Ministerstwo Aktywów Państwowych dosyć rzeczowo wyjaśniło ten problem. Otóż panele fotowoltaiczne stanowią sprzęt elektryczny i elektroniczny w rozumieniu ustawy z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1985). Ta ustawa wymienia panele fotowoltaiczne w załączniku nr 1 jako jeden z przykładowych rodzajów urządzeń zaliczających się do grupy 4 – sprzętu wielkogabarytowego.

Ustawa ta określa zarazem zasady gospodarowania takimi odpadami. Zgodnie z przepisami można to zrobić jedynie w zakładzie przetwarzania. Nie możemy więc wyrzucić paneli fotowoltaicznych do przydomowego śmietnika czy oddać w dowolnym punkcie odbioru śmieci.

Przepisy określają też dokładnie, co obejmuje pojęcie „demontażu zużytego sprzętu” – to czynności wymienione w art. 46 ust. 2 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Mowa tu o (co najmniej) usunięciu z wyeksploatowanego urządzenia części, płynów oraz substancji niebezpiecznych wymienionych w zał. 5 do ww. ustawy, w tym m.in. kondensatorów zawierających PCB, baterii, płytek obwodów drukowanych. W tych przepisach nie ma dodatkowych wymagań ani obowiązkowych standardów dotyczących utylizacji paneli fotowoltaicznych. Traktuje się je jak każdy inny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Właściciel instalacji może też sam ją oddać do zakładu odbioru odpadów. Nie ma z tym problemu, ponieważ panele wyprodukowane są z drogich surowców i firmy chętnie je przyjmują – jest to dla nich opłacalne. Niektóre pobierają opłatę za utylizację paneli fotowoltaicznych, która jest uzależniona od wagi.

źródło:

Nie zaleją nas odpady fotowoltaiczne

Autor artykułu
Ola S

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Brak komentarzy

Skontaktuj się z nami, resztą zajmiemy się my.