09.11.2022

Żywotność paneli fotowoltaicznych…30 lat?

Sandia National Laboratories na zlecenie Federalnego Departamentu Energii przeprowadziło badanie mające na celu zmierzenie poziomu degradacji początkowej sprawności modułów, jak podaje portal grmawzielone.pl :

„proces degradacji modułów nie ma charakteru liniowego, a w przypadku określonych typów modułów stwierdzono sezonowe odchylenia. W przypadku sześciu z 23 testowanych systemów fotowoltaicznych stwierdzono, że degradacja zastosowanych w nich modułów przekroczy wartości deklarowane przez producentów, natomiast panele zastosowane w 13 systemach powinny osiągnąć żywotność ponad 30 lat (pracując wówczas przynajmniej z 80-proc. początkową sprawnością)”.

„…o ile w przypadku części systemów realna degradacja okazała się wyższa od maksymalnej degradacji gwarantowanej przez producentów, o tyle istnieje jeszcze przestrzeń do poprawy tego wskaźnika, a zejście ze średnią degradacją do poziomu odpowiednio 0,55 proc. i 0,40 proc. dałoby możliwość efektywnej eksploatacji paneli fotowoltaicznej nawet przez 35 i 50 lat. „

Autor artykułu
Aleksandra Surma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze

Brak komentarzy

Skontaktuj się z nami, resztą zajmiemy się my.